We are helping people with special needs to live a fulfilled life
KLIKNI A DARUJ
  • Beneficial BRICK 2017

    18th year of Beneficial BRICK starting in Czechia, join us on Wednesday, 3rd May at noon

What is beneficial brick

Beneficial BRICK is an international street art fundraising project for people with special needs started in Czech Republic in 1999.

 

 

why i should buy a brick

Buying a brick or donating supports people with special needs live a full filled life! Since the year 1999 more then 235000 people have supported the campaing by buying a brick or by donating. 

 

where the money goes

Thanks to this financial aid we have been able to open more than 26 facilities for people with special needs where they can live, work and relax. 

 

street art help

We connecting street art with help to the people with special needs. Right now we are also the biggest world open-public street art with more then 40 000 painters every year.

 

who is behind

The key organiser of the fundraising campaign is Portus Praha, NGO whose slogan is:
„Portus Prague is a haven for people with special needs to live with dignity, work, develop themselves and freely live with others a life of human being.”

AKCE CIHLA – STAVEBNÍ SPOŘENÍ S PRÉMIÍ 500 KČ

Zakoupením e-cihly podpoříte netradiční způsobem integraci lidí s mentálním postižením do běžné společnosti - výtěžek letošní sbírky bude využitý především na opravu střechy chráněného bydlení Fara v obci Slapy.

Při zakoupení e-cihly v minimální hodnotě 150 Kč vám zašleme e-mailem dárkovou poukázku na slevu 500 Kč, kterou můžete uplatnit při uzavření stavebního spoření u Stavební spořitelny České spořitelny (platnost od 1. 5. 2017 do 31. 12. 2017 v kterékoliv pobočce SSČS). Více podrobností k uzavření stavebního spoření najdete na webových stránkách Stavební spořitelny České spořitelny.

Máte-li zájem získat více poukázek na slevu na stavební spoření, můžete zakoupit cihlu v odpovídající hodnotě (např. 1500 Kč = 10 poukázek na na slevu na stavební spoření) a poté napsat na e-mail musilkova(zavinac)portus.cz, kolik poukázek si přejete.

E-CIHLA